تزئینات دوره آذری

توضیحات محصول

دانلود پاورپوینت تزئینات شیوه اذری-دانلود پاورپوینت سبك تزئینات آذري

تزئینات شیوه آذری
این شیوه از زمان ایلخانان مغول، شروع شده و تا زمان صفویه ادامه می یابد.
اما لازم است بدانید که شیوه رازی بهترین و متنوع ترین شیوه معماری اسلامی ایران است که بعدها مثل آن بوجود نیامد. با ورود مغول ها از خراسان که با ویرانگری بنیادی همراه بود، بسیاری از شهرها و آثار و بناهای بسیار با ارزش ایران تخریب و ویران شدند. برای اینکه بدانید حمله مغول ها چه بر سر ایران آورد، کافی است سفری به سنگان و زوزن ( سر راه سمنان به مشهد ) داشته باشید. این مناطق از مکان هایی است که در مسیر حمله مغول ها واقع نشده اند و تا حد زیادی بناهای آن ها سالم مانده است. در این مناطق شیوه رازی به حد اعلای اوج و شکوه خود رسیده بود.

از آثار بجا مانده از دوره آذری ( رازی)  می توان گنبد علویان ، مسجد کبود تبریز ، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی ، آستانه شاه نعمت الله ولی در ماهان کرمان، شهر سلطانیه ، مدرسه غیاثیه خرجرد یا خرگرد ، مسجد گوهرشاد مشهد و برخی دیگر از آثار دوره  پس از ایلخانی در جزو بناهای سبک آذری، را نام برد.

پس از حمله مغول و ویرانی های بسیار، هنر معماری ایران دچار رکود و سکون شد و آن همه تنوع و تزئین و هنرنمایی معماران در احداث گنبدها و ایوان های گوناگون خاموش شد تا آنکه جانشینان چنگیز که خود مفتون این زیبایی ها شده بودند، اسلام را پذیرفتند و به تدریج معماران گریخته و پراکنده که هنوز حیات داشتند جمع شدند و بناهای اسلامی کم کم جان تازه ای یافتند اما نه مانند قبل.

پاورپوینت تزئینات دوره آذری

فهرست مطالب تزئینات شیوه آذری:

گنبد سلطانیه
تزئینات شیوه آذری
آثار بجا مانده از دوره آذری ( رازی) 
گنبد علویان
طرح های هندسی سفالی هنر تزئینات شیوه آذری
محوطه درونی گنبد
گچبری های زیبای داخل آرامگاه
پيشاني‌ تاق‌نما
مسجد کبود تبریز
کاشیکاری سردرب مسجد
بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی
گچبريهاي كنده كاري شده
آستانه شاه نعمت الله ولی
درهاي ورودي آستانه
گچ بری های درون آرامگاه
نمایی از سقف و تزئینات بسیار زیبای آن
مقرنس‌کاری های تزئینات شیوه آذری

پاورپوینت شیوه آذری بسیار کامل است و دارای عکس های مرتبط با مطالب است و همه مطالبی که در فهرست گفته شده در پاورپوینت به صورت کامل وجود دارد.

اضافه‌کردن به سبدخرید
اضافه‌کردن به سبدخرید

نظری بدهید