توضیحات محصول

طرح توجیهی پرورش شتر پرواری -طرح توجیهی پرواربندی شتر سال 95

طرح توجیهی پرورش شتر پرواری که برای شما آماده کرده ایم یک طرح بسیار دقیق و کامل است و برای کسانی که قصد راه اندازی یک پرورش شتر پرواری رو دارند بسیار مفید و کارآمد هست , با تهیه این طرح اطلاعات مفیدی مثل لیست تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای پرورش شتر پرواری؛ لیست مواد اولیه و مقدار و همچنین قیمت مود اولیه مورد نیاز برای راه اندازی مزرعه پرورش شتر و برآورد مالی از میزان سود ماهانه و سود سالانه , بررسی نرخ بازدهی پرورش شتر پرواری و اطلاعات مفید دیگری که همگی به طور دقیق در این طرح آورده شده اند.

همچنین این طرح برای دانشجویانی که قصد دارند طرح پرواربندی شتر را به عنوان پروژه کارآفرینی خود انتخاب کنند بسیار مناسب است.

طرح توجیهی:

پروار بندی شتر پرواری

با ظرفیت 50 نفر در هر دوره

پروار بندی شتر

پرورش شتر

شتر تنها حیوان اهلی است که میتواند درآب و هوای جاهای خشک و نیمه هشک زندگی کند.همچنین شتر می تواند تا چندین روز را بدون خوردن آب زنده بماند.شتر می تواند بیشترین استفاده را از مرتع ها ببرد.این حیوان غذایی می خورد که برای بقیه دام مناسب و کافی نیست.با همین غذا هم میتواند مدت های طولانی بدون گرسنگی زندگی کند.شتر درغذا خوردن بسیار قانع است و هنچنین دربرابر بیماری ها مقاومت بیشتری نسبت به بقیه دام ها دارد.وزن شتر درسال سوم پرورش بیشتر از پانصد کیلوگرم می شود. به همین دلیل پرورش دادن و استفاده از گوشت آن بسیار مورد توجه است.

پرورش شتر پرواری

پروار بندی شتر

پرواربندی شتر اخیرا در ایران رواج زیادی یافته و بسیاری از روستاییان و دامداران کشور به این کار مشغول می باشند.این حیوان در مقابل تغذیه دستی پرواری عکس العمل مناسبی نشان می دهد که سبب می شود دامداران سود مناسبی را به دست آورند. وت پارس شما را به ادامه ی مطلب دعوت می کند.

طبق بررسی هایی که از پروار بندی ها  به عمل آمده چنین به نظر می رسد که بیشترین اضافه وزن حاصله مربوط به حدود 60 روز اول پروار بندی می باشد که در نتیجه بهره اقتصادی بالاتر مربوط به همان 60 روز اول پرواربندی می باشد.ضمنا تلفات شترها در دوره پرواربندی کمتر از 5 درصد می باشد.

نکات مهمی که پرواربندان شتر باید مراعات نمایند

  • انتخاب سن مناسب

بر اساس تحقیقات به عمل آمده بهترین سن و وزن پرواربندی شتران کمتر از 2 سال می باشند که دارای وزن زنده 120 تا 230 کیلوگرم میباشند که بهتر است در وزن 220 تا 300 کیلوگرم به فروش برسند.زیرا در این سنین شتران از توانایی خوبی برای افزایش وزن و درصد لاشه(54%) برخوردار می باشند.

2- جیره مناسب

بر اساس تحقیقات به عمل آمده مشخص گردیده است که حداکثر تولید از مصرف جیره غذایی حاوی 2.56 مگا کالری انرژی قابل متابولیسم و12.6 درصد پروتئین خام به دست می آید که با مصرف این جیره میانگین ضریب تبدیل غذایی 5.67 نشان داده شده است که هیچ نشخوار کننده ی پر تولیدی قادر به رقابت با این حیوان نمیباشد.

جیره ی غذایی شتر پرواری می تواند مشتمل بر یونجه خشک،جو بلغور شده،سبوس گندم،تفاله چغندر قند،کنجاله پنبه دانه،کاه گندم،نمک و سنگ آهک باشد.

  • فصل مناسب

نظر به اینکه تنش سرما باعث افزایش ماده خشک مثرفی و افزایش حرارت تولید(ph) و در نتیجه افزایش هزینه ی انرژی می گردد و از طرف دیگر گرما باعث افزایش تعداد تنفس و تغییرات فیزیولوژیکی و ایجاد هیجان می شود.این دو عامل به صورت طبیعی سبب کاهش ازدیاد وزن حیوان می شوند.بنابراین پیشنهاد میگردد شترها در زمان مناسب پروار شوند که در مناطق گرم و خشک کویری مرکزی ایران بهترین زمان از اواخر زمستان تا اواسط خرداد ماه و از اوایل مهرماه تا اواسط دی ماه می باشد.البته میتوان شترها را در فصل های زمستان و تابستان در جایگاه نیمه باز پروار نمود.

  • انتخاب دام مناسب

برای پروار بندی باید شتری را که دارای اسکلت درشت و کشیده،سالم و بدون امراض پوستی باشد انتخاب نمود.

  • جداسازی شترها

باید شترهای ماده را جداگانه و حتی دور از دید شترهای نر نگهداری نمود در غیر این صورت شترهای نر حالت مستی به خود گرفته و پس از آن با نخوردن غذا و یا به شدت از غذای مصرفی آن ها کاسته می گردد.

  • ظرفیت مناسب

در یک واحد صتعتی نباید تعداد شتر پرواری از پنجاه نفر کمتر باشد

انواع سیستم های پرواربندی شتر

می توان به 3 صورت پروار بندی را انجام داد:

  • پرواربندی به روش باز یا مرتعی که در این سیستم دام در مراتع چرا نموده و هیچ گونه تغذیه دستی در اختیار دام قرار نخواهد گرفت.این روش پرواربندی شتر،در سالهای پر باران انجام می شود
  • پروار بندی به روش نیمه بسته یا نیمه باز که در این روش دام در مرتع چرا نموده و شب ها در جایگاه ساده ای مقداری کنسانتره در اختیار دام قرار می دهند.
  • پروار بندی به روش بسته که دام را در جایگاه بسته ای محصور می کنند و تغذیه صد در صد به صورت دستی انجام می گیرد.در این روش جایگاه دام از 2 قسمت بهاربند و فضای سرپوشیده یا سایبان تشکیل گردیده و انبار ذخیره ی کنسانتره و هانکار علوفه نیز برای آن واحد در نظر می گیرند.

پیشنهاد می شود به ازای هر 6 نفر شتر به طور میانگین 3 متر مربع سایبان و 6 متر مربع بهاربند با مصالح ارزان قیمت بومی و عرف معماری محلی ساخته شود.

پرورش شتر پرواری

مدیریت روزانه در واحدهای پروار بندی

جایگاه شتر بهتر است دارای تهویه و نور کافی باشد.مسائل بهداشتی و پیشگیری نظیر واکسیناسیون و مداوا و نظارت بر سلامت دامها طبق نظر و توضیه های دامپزشک صورت گیرد.

قبل از پروار بایستی شترها را حدود 15 روز به غذای پروار عادت دهند و نیز بر علیه بیماری های انگلی داخلی و خارجی مبارزه گردد.بهتر است با سمپاش موتوری و با سموم فسفری بدن دام را هفته ای یک بار سم پاشی نمود و این کار به مدت 2 بار انجام پذیرد.قرص ضد انگلی نیز باید به دام خورانیده شود.

تعداد دفعات غذا دادن و یا تعلیف شترها می بایست در ساعات مشخص انجام گردد.راه و روش تغذیه بایستی براساس تغذیه روزانه نشخوارکنندگان دیگر باشد.بیشترین مقدار تغذیه در صبح زود و اواخر بعد از ظهر صورت گیرد و تدارک غذا در این ساعت باعث حداکثر مصرف می شود.

علوفه سبز تازه باید خیلی با احتیاط به آن داده شود. زیرا باعث نفخ شکم و اسهال می گردد.در شترهای جوان احتمال ناراحتی های گوارشی بیشتر می باشد.پخش علوفه در وسعت زیاد جایگاه از بلعیدن غذا توسط حیوانات کاسته و غذا در دسترس همه قرار می گیرد.

مواد متراکم باید همیشه بعد از علوفه داده شود تا از پرخوری آن ها جلوگیری شود.قهر یکی دیگر از رفتارهای شتر می باشد.شتر ساعت ها و روزها در یک جا می نشیند و اگر تلاش برای بلند کردن آن صورت گیرد،این رفتار طولانی تر می شود.تهیه علوفه خارج از دسترس حیوان و عدم حضور تماشاگر ممکن است این حالت را از بین ببرد.

در مورد پروار نمودن شترهای نر و نگهداری آن ها با یکدیگر در فصل سرما معملا  یکی از آن ها که از دیگران قوی تر است حالت فحلی را از خود نشان میدهد و بقیه از تظاهر فحلی خودداری مینمایند.و اگر بیش از یک دام این حالت را نشان دهد بین آنها نزاع در گرفته و این جنگ تا موقعی که یکی از آنها شکست خورده و حالت جنسی خود را از دست بدهد ادامه دارد.پس میتوان گفت که دلیل فحل نشدن شترهای نر ضعیف در یک گله مربوط به طبقه بندی قدرت در گله می باشد.

خلاصه گزارش طرح توجیهی احداث واحد پرواربندی شتر

     قیمت ها به میلیون ریال

1-عنوان فعاليت:    پرورش شتر
2-ظرفيت :    50 نفر شتر
3-مجري طرح:    –
4-محل اجرا :    –
5-اشتغال طرح :    6نفر
6-سرمايه ثابت طرح :    5102.75میلیون ریال
7-سرمايه گذاري کل طرح :    8832.99میلیون ریال
8-ميزان زمين طرح :    5000متر مربع
9-ميزان زمين بنا :    1000متر
10-ميزان تسهيلات مورد نياز :    5672.81میلیون ریال
11-نوع تسهيلات :    –
12-نقطه سربه سر توليد :    44.43%
13-مدت برگشت سرمايه :    3.75سال
14-نرخ بازدهي سرمايه :    22.46%
    
دانلود طرح توجیهی پرورش شتر پرواری-طرح توجیهی پرورش شتر پرواری pdf و word  سال 95

این اطلاعات شامل:
نوع فعالیت یا محصولات تولیدی:پرواربندی شتر
5-زمین: یعنی متراز زمین مورد نظر برای پرورش شتر پرواری و همچنین قیمت زمین.
6- محوطه سازی:محاسبه همه هزینه های که برای خاکبرداری و پیاده رو سازی لازم است.

7–ساختمان سازی :

نام و مقدار همه ساختمانهای که برای طرح کارآفرینی  پرورش شتر پرواری لازم است از جمله:اداری و رفاهی,سرویس بهداشتی,نگهبانی و سرایدار ,تعمیرگاه و تاسیسات, و…

8-ماشین آلات و تجهیزات (مشخصات فنی آنها ) :یعنی نوع ماشین آلات و تجهیزاتی که برای  پرورش شتر پرواری بکار گرفته می شود. )

10-تاسیسات عمومی و تجهیزات با مشخصات فنی آنها:تاسیسات عمومی که در این طرح مطرح شده میزان سرمایه لازم برای برق رسانی -آب رسانی –سوخت رسانی – وسایل سرمایشی و ایمنی سایر و … می باشد.

11-وسایل حمل و نقل مورد نیاز برای پرورش شتر پرواری:منظور ماشین آلاتی است که برای انتقال مواد از داخل به خارج از مزرعه پرورش شتر پرواری استفاده می شود.

12-مواد اولیه و بسته بندی:

این قسمت شامل جدولی است که همه این اطلاعات در آن موجود است :
نام مواد اولیه ,محل تامین مواد اولیه, مصرف سالیانه مواد اولیه,  واحد (تن/کیلوگرم) ,  هزینه واحد به ریال وهمچنین جمع هزینه کل هزینه برای تامین مواد اولیه راه اندازی پرورش شتر پرواری

13-آب ،برق ،سوخت مصرفی:
میزان آب و برق و گاز و بنزین موزد نیاز به صورت سالانه و قیمت هر کدام را شامل می شود.

طرح توجیهی پرورش شتر

طرح توجیهی پرورش شتر

14-برآورد هزینه تعمیرات ونگهداری:
یعنی در نظر گرفتن هزینه ای برای تعمیرات وسایل و  همچنین محاسبه  اصطحلاکی که وسایل در طول یکسال خواهند داشت.

15-برآورد حقوق و دستمزد نیروی انسانی :
تعداد نیروی انسانی موردنیاز ,متوسط حقوق ماهیانه , جمع کل حقوق سالیانه نیروی لازم برای طرح توجیهی پرورش شتر

16- برآورد هزینه ثابت:
شامل هزینه های ایت که به صورت ثابت برای اجرایی کردن طرح کارآفرینی  پرورش شتر پرواری انجام می دهیم مثل:
زمین,محوطه سازی,ساختمان,ماشین آلات و تجهیزات و وسایل آزمایشگاهی,تاسیسات,وسایل حمل و نقل وسایل دفتری,پیش بینی نشده (10 درصد اقلام نام برده شده)

–هزینه قبل از بهره برداری
*هزینه های تهیه طرح،مشاوره اخذ مجوز،حق ثبت قرارداد های بانکی
*(4 % هزینه سرمایه ای)
*هزینه آموزش پرسنل (2درصد کل حقوق سالانه)
*هزینه راه اندازی و تولید آزمایشی
* 15 روز هزینه های آب و برق وسوخت ،مواد اولیه ، حقوق و دستمزد

17-برآورد سرمایه در گردش:
مواد اولیه ,تنخواه گردان,مطالبات فروش,

18- نحوه سرمایه گذاری کل : (جدید و قدیم )
در این مرحله از طرح کسب و کار پرورش شتر پرواری میزان سرمایه گذاری کل را برای راه ندازی خط پرورش شتر پرواری محاسبه می کنیم به این صورت: (سرمایه ثابت+سرمایه در گردش)

19-برآورد هزینه استهلاک پس از اجرای توسعه :
یعنی برآورد هزینه های که بعد از اجرای طرح توجیهی پرورش شتر مورد نیاز است , مثل برآورد هزینه لازم برای ماشین آلات و تجهیزات آزمایشگاهی

20-هزینه تولید سالیانه :
شامل جمع کل هزینه هایی است که برای یکسال مالی در نظر گرفته می شود      
  به عنوان مثال:
هزینه مواد اولیه و بسته بندی
هزینه حقوق و دستمزد
هزینه انرژی (آب، برق، سوخت)
هزینه تعمیرات و نگهداری
هزینه پیش بیینی نشده تولید(5 درصد اقلام بالا)
هزینه اداری و فروش (1درصد اقلام بالا)
هزینه تسهیلات مالی (6 درصد مقدار وام سرمایه ثابت)

21-قیمت تمام شده شتر:
که با این فرمول در طرح بدست می آید:
>>>جمع هزینه های تولید سالیانه/میزان تولید سالیانه=قیمت تمام شده محصول

22-قیمت فروش محصولات
قیمتی که برای فروش  شتر ها  در نظر گرفته می شود.

23-محاسبه نقطه سر به سر
شرح هزینه ها >>  هزینه متغیر  نسبت به هزینه ثابت
–درصد فروش در نقطه سربه سر
>>هزینه ثابت/هزینه متغیر –فروش کل=درصد در نقطه سربه سر

24-سود و زیان ویژه (سود)
در این مرحله کل درآمد حاصل از  فروش محصولات را تقسیم بر جمع هزینه های تولید می کنیم تا میزان سود خالص در یکسال را از طرح پرورش شتر پرواری را بدست آوریم.

25- ارزش افزوده خالص و نا خالص و نسبت های آن:
(تعمیرات و نگهداری + انرژی + مواد اولیه و تولید ) – فروش کل

26- ارزش افزوده نا خالص
(استهلاک قبل از بهره برداری + استهلاک) – ارزش افزوده نا خالص = ارزش افزوده خالص

27- کل سرمایه گذاری سرانه

28 –نرخ بازدهی سرمایه:

29-دوره برگشت سرمایه

جدول باز پرداخت اقساط تسهیلات

شرح/سال
اصل اقسات بلند مدت…
کارمزد تسهیلات بلند مدت…

فرمت :28 صفحه فایل ورد قابل ویرایش + فایل پی دی اف

طرح توجیهی پرورش شتر

طرح توجیهی پرورش شتر

موارد بالا در جدول هایی به صورت کامل آورده شده و همه اطلاعات بروز و ویرایش 95 می باشند.

>>>طرح توجیهی پرورش شتر بسیار کامل و دقیق تهیه شده است.<<<

با تهیه این طرح شما می توانید همه اطلاعات لازم جهت راه اندازی یک  پرورش شتر پرواری– مزرعه پرورش شتر  را داشته باشید همچنین با میانگین سود و زیان سالانه این کارآشنا شوید.

حتما ببینید>>>طرح توجیهی پرورش بوقلمون pdf و95word

حتما ببینید>>>دانلود طرح توجیهی پرورش شترمرغ سال 95

قیمت بچه شتر,سود پرورش شتر,طرح توجیهی پرورش شتر,هزینه پرورش شتر,خرید شتر,پرورش شتر در ایران,تغذیه شتر,پرورش صنعتی شتر,

اضافه‌کردن به سبدخرید
اضافه‌کردن به سبدخرید

نظری بدهید